Konsultuoja Kauno klinikinės ligoninės gydytoja Estela Tamašauskienė

Silpnumas, nuolatinis nuovargis, kurio priežasties negali paaiškinti gydytojas, padidėję kepenų fermentų rodikliai – tai ženklai, kad žmogus gali būti užsikrėtęs hepatito C virusu. Gali tiesiog nebūti jokių ligos, ardančios kepenų ląsteles, simptomų. Būtent todėl ši liga vadinama tyliąja epidemija. Manoma, kad Lietuvoje gali būti užsikrėtę iki 2% žmonių, t.y. apie 60 000 gyventojų. Didžioji dalis žmonių nežino, kad yra užsikrėtę, kadangi jaučiasi gerai, nevertina savo rizikos veiksnių ir į gydytojus nesikreipia.

Hepatito C virusu žmogus užsikrečia per kraują ar kitus organizmo sekretus nuo kito infekuoto žmogaus. Užsikrėsti užtenka menkiausio įdrėskimo. Virusas neplinta per bendrus indus, rankšluosčius arba bučiuojantis.

Šiuo virusu užsikrėtęs žmogus gali nieko nejausti net 15-30 metų. Dažnai atsitinka, kad hepatitą C pavyksta diagnozuoti atsitiktinai, atliekant profilaktinius tyrimus, prieš tampant kraujo donoru ar tiriant dėl kitų ligų. Ligos laiku nepradėjus gydyti, vėliau gali išsivystyti kepenų cirozė ar kepenų vėžys. Kai liga nustatoma pavėluotai, pacientui likti gyvam lieka vienintele galimybė – kepenų persodinimas. Tie ligoniai, kuriems gydymas buvo paskirtas tik nustačius ligą, turi daugiau galimybių visiškai pasveikti ir išvengti sunkaus kepenų pažeidimo. Ūmine hepatito C forma, kuri pasireiškia gelta, perserga tik 5-10 proc. ligonių. Kiti užsikrėtusieji ūmų periodą perserga be simptomų. Maždaug 70 proc. užsikrėtusių asmenų vėliau suserga lėtiniu hepatitu C. Iki šiol nuo šios infekcinės ligos neįmanoma apsisaugoti skiepais, jie pasaulyje dar nesukurti.

Kadangi virusas plinta per kraują, dažnai klaidingai manoma, kad tai – tik narkomanų ar asocialių žmonių liga. Dauguma žmonių, kuriems liga diagnozuojama dabar, hepatito C virusu užsikrėtė seniai: iki 1993 m. Lietuvoje nebuvo tyrimų, galinčių aptikti šį virusą. Todėl užsikrėsti galėjo bet kuris iš buvusių kraujo ar plazmos donorų, taip pat pacientai, kuriems iki 1993m. buvo perpiltas kraujas, persodinti organai. Taip pat žmonės, kuriems buvo atliekamos operacijos, hemodializė. Didesnę riziką užsikrėsti turi ir medikai, ypač dirbantys operacinėse, atliekantys invazines procedūras. Tik penktadalis ligonių yra bent kartą bandę vartoti intraveninius narkotikus. Į rizikos grupę patenka ir asmenys, kurie bent kartą bandė intraveninius narkotikus, darė tatuiruotes ar vėrė auskarus nesteriliais, nevienkartiniais instrumentais. Labai nedidelis procentas pacientų gali užsikrėsti lytiniu keliu ar per užkrėstas manikiūro žirklutes, skustukus, dantų šepetėlį.

Kuo anksčiau pavyksta išaiškinti užsikrėtimą hepatito C virusu, tuo didesnė nauda ne tik pačiam pacientui, bet ir visuomenei – sustabdomas ligos plitimas.

Paprasčiausias būdas išsiaiškinti, ar nesi užsikrėtęs hepatito C virusu – atlikti antiHCV (antikūnių prieš hepatito C virusą) kraujyje tyrimą. Tai mokamas tyrimas, atliekamas daugelyje laboratorijų. Jis parodo, kad žmogus yra susidūręs su hepatio C virusu. Jei šis tyrimas yra teigiamas, pacientas specialistų yra tiriamas toliau ir, patvirtinus lėtinio hepatito C diagnozę, jam skiriamas gydymas. Hepatitas C yra išgydomas, skiriant šiuolaikinius vaistais, kurie yra kompensuojami valstybės.

PASITIKRINK, KOL NEVĖLU!

Ar galiu būti užsikrėtęs hepatitu C?

1.Ar Jums buvo perpiltas kraujas/kraujo produktai iki 1993 metų?

2.Galbūt šiuo metu ar praeityje:

  • jautėte nuolatinį silpnumą arba nuovargį, kurio priežasties negalėjo paaiškinti gydytojas?
  • jums yra padidėję kepenų fermentų (AST, ALT) rodikliai?
  • dažnai gydėtės stacionarinėse gydymo įstaigose dėl atvirų traumų, jums buvo atliekamos chirurginės operacijos?
  • darėtės tatuiruotę?
  • dažnai keitėte seksualinius partnerius?
  • buvote įkalintas (-a)
  • nors kartą vartojote švirkščiamuosius narkotikus?
  • esate ŽIV nešiotojas (-a)?
  • be apsaugos priemonių lytiškai santykiavote su asmeniu, kuriam tinka anksčiau minėti kriterijai?

3.Ar kuris nors iš jūsų šeimos narių atitinka anksčiau minėtus kriterijus arba kuriam nors asmeniui iš jūsų šeimos narių buvo diagnozuotas hepatitas C arba B?

4.Ar jums darbo metu tenka kontaktuoti su krauju, kraujo produktais arba adatomis, pvz., dirbate sveikatos priežiūros įstaigose, kalėjimuose, grožio, kosmetikos ir tatuiruočių salonuose, priklausomybės centruose, nakvynės namuose?

JEI BENT Į VIENĄ KLAUSIMĄ ATSAKĖTE TEIGIAMAI, VERTA IŠSITIRTI, AR NESATE UŽSIKRĖTĘS HEPATITO C VIRUSU (HCV).

Daugelis hepatito C atvejų gali būti išgydomi. Šiuo metu yra veiksmingų vaistų, galinčių įveikti hepatitą C.