LAPKRIČIO 21-OJI DIENA SKIRTA PAMINĖTI LĖTINEI OBSTRUKCINEI PLAUČIŲ LIGAI. ŠI LIGA – YPAČ GRĖSMINGA, O SERGANČIŲJŲ SKAIČIUS NUOLAT AUGA. REMIANTIS STATISTIKA, LIETUVOJE SERGANČIŲJŲ LĖTINE OBSTRUKCINE PLAUČIŲ LIGA – DAUGIAU NEI 55 TŪKSTANČIAI. KAS ŠIĄ LIGĄ SUKELIA, KAIP JOS IŠVENGTI IR Į KOKIUS SIMPTOMUS ATKREIPTI DĖMESĮ, ŠĮKART PASAKOJO „BALTŲ ŠEIMOS KLINIKOS“ GYDYTOJA RIMA ZAKARAUSKIENĖ.

PAŽEIDŽIAMIAUSIOS RIZIKOS GRUPĖS

LĖTINĖ OBSTRUKCINĖ PLAUČIŲ LIGA, DAŽNAI TRUMPINAMA KAIP LOPL. LIGAI BŪDINGAS KVĖPAVIMO TAKŲ SUSIAURĖJIMAS. “LĖTINĖ OBSTRUKCINĖ PLAUČIŲ LIGA APIMA KELIAS SKIRTINGAS KVĖAIVIMO TAKŲ LIGAS, TARP JŲ – LĖTINIS OBSTRUKCINIS BRONCHITAS IR BRONCHINĖ ASTMA, KURI DAR SKIRSTOMA Į INFEKCINĘ BEI ALERGINĘ ASTMĄ”. LOPL NĖRA PAGYDOMA LIGA, O JĄ SUSIRGUS, TENKA PASTOVIAI VARTOTI VAISTUS. LIGOS PAŪMĖJIMAI IR REMISIJA PRIKLAUSO NUO ASMENS GYVENIMO BŪDO.

DAŽNIAUSIAI LĖTINĖ OBSTRUKCINĖ PLAUČIŲ LIGA PASIČIUMPA RŪKANČIUOSIUS. BŪTENT RŪKYMAS LABIAUSIAI PAŽEIDŽIA PLAUČIUS. TAČIAU LIGA VYSTOSI LABAI LĖTAI, O PIRMIEJI SIMPTOMAI RŪKANČIAM ŽMOGUI DAŽNIAUSIAI ATSIRANDA PO 10-15 METŲ REGULIARAUS RŪKYMO, TAD LIGOS PROGRESAVIMO PRADŽIA DAŽNAI YRA NEPASTEBIMA. STATISTIŠKAI LOPL DAŽNIAUSIAI DIAGNOZUOJAMA 40-IES METŲ IR VYRESNIEMS ASMENIMS.

IŠ PRADŽIŲ, DĖL RŪKYMO ATSIRADĘS RYTINIS KOSULYS NEKELIA JOKIO ĮTARIMO, TAČIAU LAIKUI BĖGANT SIMPTOMAI STIPRĖJA, KOSULYS TAMPA INTENSYVESNIS, DAŽNESNIS. PRIE JO PRISIDEDA IR SKREPLIAVIMAS, DUSULYS. ŠIE SIMPTOMAI YPAČ SUSTIPRĖJA UŽSIIMANT FIZINE VEIKLA.

ŠEIMOS GYDYTOJA. R. ZAKARAUSKIENĖ TAIP PAT AKCENTAVO, KAD ĮTAKOS LĖTINĖS OBSTRUKCINĖS PLAUČIŲ LIGOS PROGRESAVIMUI IR VYSTYMUISI TAIP PAT TURI PAVELDIMUMAS BEI TOKIE VEIKSNIAI, KAIP ORO UŽTERŠTUMAS AR NEGYDYTOS ŪMINĖS LIGOS. DAŽNAI TAI BŪNA NEGYDYTAS BRONCHITAS.

DAŽNIAUSIOS KOMPLIKACIJOS

VISOS UŽDELSTOS IR NEGYDYMOS LIGOS PASIŽYMI KOMPLIKACIJOMIS. LOPL KOMPLIKACIJOS – YPAČ RIMTOS. DAŽNIAUSIAI ŠI LOPL PASKATINA DAŽNESNIAS KVĖPAVIMO TAKŲ INFEKCIJAS – PERŠALIMĄ, GRIPĄ, PLAUČIŲ UŽDEGIMĄ. ŠIOS INFEKCINĖS LIGOS APSUNKINA KVĖPAVIMĄ IR DAR LABIAU PAŽEIDŽIA PLAUČIUS. TAČIAU KOMPLIKACIJOMS GALIMA UŽKIRSTI KELIĄ. VIENAS JŲ – REGULIARŪS KASMETINIAI SKIEPAI NUO GRIPO.

KITA DAŽNAI PASITAIKANTI LĖTINĖS OBSTRUKCINĖS PLAUČIŲ LIGOS KOMPLIKACIJA – INFARKTAS IR PLAUČIŲ VĖŽYS. ŠIŲ KOMPLIKACIJŲ RIZIKĄ GALIMA SUMAŽINTI METUS RŪKYTI. KUO ANKSČIAU LIGA DIAGNOZUOJAMA, TUO PAPRASTESNIS JOS GYDYMAS, TODĖL LABAI SVARBU ATKREIPTI DĖMESĮ Į SUITENSYVĖJUSIUS LIGOS SIMPTOMUS, YPAČ JEIGU IKI ŠIOL JŲ NEBUVO.

KAIP APSISAUGOTI IR LIGOS IŠVENGTI?

NORS LIGOS ATVEJŲ KASMET UŽREGISTRUOJAMA VIS DAUGIAU, IŠVENGTI LIGOS ĮMANOMA. BALTŲ ŠEIMOS KLINIKOS GYDYTOJA IŠSKYRĖ KELIAS PREVENCIJOS PRIEMONES, PADEDANČIAS IŠVENGTI ŠIOS LIGOS AR BENT JAU SUMAŽINTI LOPL RIZIKĄ.

• NERŪKYKITE. JEI MESTI JAU BANDĖTE IR BANDYMAS BUVO NESĖKMINGAS, BANDYKITE DAR KARTĄ. PROCESAS NELENGVAS, TAČIAU KUO ILGIAU PLAUČIAI BUS ŽALOJAMI NIKOTINO IR TABAKO, TUO DIDESNĖ RIZIKA, KAD SULAUKUS VIDURIO AMŽIAUS PAJUSITE PAVOJINGOSIOS LOPL SIMPTOMUS. TAIP PAT VENKITE PASYVAUS RŪKYMO IR PATALPŲ, KURIOSE RŪKOMA. NET JEIGU TIESIOGIAI NEĮKVEPIATE TABAKO DŪMŲ, PLAUČIAI VIS TIEK GALI BŪTI PAŽEIDŽIAMI.

• JEI DIRBATE SU CHEMINĖMIS MEDŽIAGOMIS IR DULKĖMIS SVEIKATAI PAVOJINGOJE APLINKOJE, NEPAMIRŠKITE APSAUGOTI SAVO KVĖPAVIMO TAKŲ IR NAUDOTI ŠIAM TIKSLUI SKIRTAS APSAUGINES PRIEMONES. JOS PADEDA IŠVENGTI PAVOJINGŲ MEDŽIAGŲ PATEKIMO Į PLAUČIUS IR APSAUGO JUOS NUO ŠIOS KLASTINGOS PLAUČIŲ LIGOS.

• REGULIARIAI MANKŠTINKITĖS. FIZINIAI PRATIMAI GERINA BENDRĄ SVEIKATOS BŪKLĘ, DIDINA ASMENS IŠTVERMĘ IR STIPRINA KVĖPAVIMO RAUMENIS. TAI SUMAŽINA KVĖPAVIMO TAKŲ SUSIAURĖJIMO RIZIKĄ. BE TO, GERINA IR BENDRĄ RAUMENŲ TONUSĄ.

• PASITELKITE KVĖPAVIMO PRATIMUS IR GRYNĄ ORĄ. GYDANT BRONCHITĄ YPATINGAI GELBSTI DRUSKŲ GYDYKLOS, PASIVAIKŠČIOJIMAI PUŠYNUOSE. LABAI SVARBU VENGTI DIDELIO ORO UŽTERŠTUMO, BŪDINGO MIESTAMS, O PASIVAIKŠČIOJIMAI GAMTOJE GALI PALENGVINTI IŠGIJIMĄ.

LĖTINĖ PLAUČIŲ OBSTRUKCIJA – SPARČIAI PLINTA. VIS DAUGIAU ATVEJŲ UŽREGISTRUOJAMA NE TIK LIETUVOJE, BET IR VISAME PASAULYJE. LABAI SVARBU GARSIAU KALBĖTI APIE ŠIĄ LIGĄ, TAM, KAD ŽMOGUS ŽINOTŲ NE TIK SIMPTOMUS, BET IR PREVENCIJOS GALIMYBES.