Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, įtariama, jog dėl meningokokinės infekcijos mirė penkiolikmetis Vilniaus J. Basanavičiaus gimnazijosmoksleivis. Ilgiau nei savaitę tik slogavęs paauglys kreipėsi į medikus, tačiau staigiai blogėjant savijautai berniuko gyvybės išgelbėti nebepavyko. Iki tol jis lankė pamokas, bendravo su draugais, tad nežinia kiek šiuo metu yra nuo jo užsikrėtusiųjų.

Norėdami detaliau atkreipti dėmesį į pirmuosius šios klastingos ligos simptomus bei nuraminti, kad tai – visiškai pagydoma liga, kalbiname Kauno „Naujosios klinikos“ šeimos gydytoją Edmundą Mikalauską.

– Nepaprastai skaudu, kai šį pasaulį palieka vaikai ir jaunimas… Tuo metu, kai jiems reikėtų džiaugtis atradimais ir krykštauti nuo žaismingų pramogų, iš pasalų puola pavojinga liga. Gydytojau, papasakokite kas yra toji meningokokinė infekcija, šiemet iš mūsų pasiglemžusi jau ne vieną gyvybę?

– Infekcinės ligos sukelia apie 25 proc. visų mirčių pasaulyje. Viena klastingiausių – bakterinis meningitas. Tai smegenų dangalų uždegimas, kurį sukelia smegenų skysčio infekcija. Bakteriniai meningitai skirstomi į spontaninius – visuomenėje įgytus (svarbiausia rūšis) ir sukeltus medicininių intervencijų ar traumų. Ši infekcija paplitusi visame pasaulyje, susirgimai dažnesni šaltuoju sezonu: rudens –žiemos-pavasario mėnesiais.

– Kokie patys pirmieji šios paslaptingos ir žaibiškai ūmėjančios infekcijos simptomai? Kaip juos pastebėti ir skubiai kreiptis į medikus?

– Pradžioje pakyla temperatūra, atsiranda bendri negalavimai, dirglumas, galvos, raumenų skausmas, kaklo raumenų rigidiškumas, vėmimas, o tai, kas blogiausia, būdinga daugeliui ligų ir sunku diagnozuoti tikrąją. Išskirtinis meningito požymis – odos bėrimas. Prispaudus prie išbertos vietos skaidrią stiklinę, oda aplink bėrimą pabąla, tačiau pats bėrimas neišnyksta. Būtina skubėti pas medikus, jeigu bėrimas greitai plinta. Pirmieji kūdikių meningito požymiai – pasikartojantys neramumo priepuoliai, pulsuojantis, išsipūtęs momenėlis. Ypač pavojinga žaibinė forma, kuomet ligonio būklė blogėja valandomis, dėl sudėtingų ligos vystymosi reiškinių atsiranda inkstų nepakankamumas, plaučių uždegimas ir liga dažniausiai baigiasi mirtimi.

– Kaip plinta meningokokinė infekcija ir kur ja galima užsikrėsti?

– Infekcija plinta oro lašeliniu būdu, imlūs asmenys artimo kontakto metu užsikrečia per kvėpavimo takus. Į aplinką meningokokai išsiskiria su smulkiausiais seilių lašeliais kalbant, kosint arba čiaudant. Kartais visiškai sveiki žmonės kelias savaites nešioja meningokokus nosiaryklėje nejausdami jokių klinikinių simptomų. Užkrėsti gali tiek sergantis asmuo, tiek sveikas bakterijų nešiotojas. Ar žmogus susirgs, priklauso nuo jo imuniteto ir infekcijos formos.

– Ką siūlytumėt daryti, kad išvengtume šios klastingos ligos?

– Labai gaila, tačiau patikimų meningokokinės infekcijos profilaktikos priemonių iki šiol nėra. Kažkiek gelbėja skiepai, tačiau vakcina tik sumažina riziką susirgti meningokokine infekcija, bet visiškai šios rizikos nepašalina, nes nė viena iš šiuo metu turimų vakcinų nesužadina imuniteto, apsaugančio nuo B tipo meningokokų sukeliamų ligų, kurios yra gana paplitusios Lietuvoje.

– Tačiau nejaugi situacija tokia beviltiška? Galbūt kažkaip patys galėtumėm pagelbėti sau?

– Prastai vėdinamose, ankštose patalpose, kur būna daug žmonių, susidaro palankios sąlygos bakterijoms plisti lašiniu būdu, tad stenkitės jas dažniau pravėdinti. Visais įmanomais būdais stiprinkite imunitetą – stenkitės, jog maistas būtų vitaminingas ir visavertis, grūdinkitės, kuo daugiau laiko praleiskite gryname ore. Įsidėmėkite: ši liga nėra nepagydoma, tačiau labai svarbu, jai vystantis žaibiškai, skubiai kreiptis į medikus.