Paskutinį rugsėjo sekmadienį pasaulyje minima Širdies diena, kurios šių metų šūkis itin prasmingas – „Vienas pasaulis, vieni namai, viena širdis“. Rugsėjo 25-ąją įvairiose tautose bus siekiama atkreipti dėmesį į širdies ligas sukeliančius rizikos faktorius, paskatinti sveiką gyvensenos būdą. Širdies ligos ir infarktai pareikalauja daugiausia mirčių pasaulyje, o štai Lietuva liūdna statistika lenkia daugelį Europos šalių. Kodėl esame tokie nedėmesingi sau ir nebranginame svarbiausios vertybės – sveikatos?

„Dažniausiai širdies negalavimus išduoda krūtinės plote atsiradę skausmai. Spaudžiantis skausmas už krūtinkaulio, tarpumentyje jaučiamas fizinio krūvio metu. Skausmas gali plisti ir į rankas. Tačiau daugelis žmonių nejaučia jokių simptomų ir net neįtaria, kad serga klastinga liga. Todėl dėmesį jie pirmiausia turėtų atkreipti į savo gyvenimo būdą“, – įspėja Kauno „Naujosios klinikos“ gydytoja Dalia Bliujienė. – Nuo neigiamo nikotino poveikio dažnėja susirgimai išemine širdies liga bei krūtinės angina, kemšasi kraujagyslės, streso metu išsiskiriančio adrenalino perteklius alina širdį. O neteisingai maitindamiesi skatiname išeminės širdies ligas ir galvos smegenų insulto vystymąsi“.

Rizikos veiksniai, sukeliantys širdies ligas: rūkymas ir piktnaudžiavimas alkoholiu, padidėjęs kraujospūdis, lipidų (riebalų) kiekis kraujyje, cukrinis diabetas, gausi riebalų ir cholesterolio mityba, nutukimas, mažas fizinis aktyvumas, stresas ir depresija bei padidėjęs kraujo krešumas. Šalinant iš kasdieninio gyvenimo šiuos veiksnius galima išvengti 80 proc. širdies ligų.

Higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenimis 2009 metais dažną kaunietį kankina išeminės ir hipertenzinės ligos. Išeminė širdies liga išsivysto dėl širdies kraujagyslių užsikimšimo, aterosklerozės ar trombo. 2009 metais ši liga sudarė daugiau nei ketvirtadalį visų kraujotakos sutrikimų. Hipertenzinę širdies ligą sukelia aukštas kraujospūdis, šios ligos atvejai kasmet tankėja.

Su širdies ligomis yra susiję daugiau nei pusė visų mirties priežasčių. Mirčių struktūroje kraujotakos sistemos ligos 2009 metais Kauno mieste sudarė 55 proc. visų netekčių. Lietuvoje mirtingumas nuo kraujotakos sistemos ligų mažėja, o Kaune atvirkščiai – didėja.

„Daugiau laiko praleiskite gryname ore, nes mažas fizinis aktyvumas didina arterinį kraujo spaudimą, didėja kūno antsvoris, vystosi aterosklerozė. O štai didžiojo šiandienos palydovo – streso – metu išsiskiria adrenalinas, kurio perteklius alina širdį“, – būti atidesniems savo savijautai skatina šeimos gydytoja D. Bliujienė.

Užsiimkite mėgstama veikla, bendraukite su maloniais žmonėmis, dažniau šypsokitės, stenkitės optimistiškai žiūrėti į bet kokią stresinę situaciją, pakankamai išsimiegokite ir dieną pradėkite su gera nuotaika. Pasirūpinkite savo širdimi vardan tų, kuriuos mylite!